Wymiary i nazwy - czyli jak i co zdejmować, żeby później wygodnie zakładać

linijka-ozdoby

Rzecz będzie o biglach (nie mylcie z rasą psów), sztyftach, wkrętkach, zapięciach a także o szerokościach i długościach.

Rękodzielnik to wytwórca który nie poddaje się często nakładanym standardom. W moim przypadku to bardziej zapewnienie niż przypadek.

Wielu i wiele wytwarza produkty według określonych standardów opisanych w opasłych tabelach i tomiszczach. Przydaje się to, gdy produkuje się coś na tuziny albo kopy jak mawiała moja babcia.

Skoro u mnie jest inaczej - nie liczcie tu na jakieś tabele :) Bardziej ciekawostki i porady.


Kolczyki

Kolczyk-Bigiel

Mówiąc o kolczykach mamy często na myśli bigle a te są jedynie zapięciem czyli częścią kolczyka. Mamy do dyspozycji różne ich rodzaje.

bigiel otwartyBigiel otwarty

Najczęściej pierwsze z którymi stykamy się przy biżuterii - bardzo popularne. Najprostrze, łatwe do założenia. Dobrze wyposażyć je w zatyczki/baranki silikonowe jeśli istnieje możliwość wyśliźnięcia się bigla bezwiednie.

Bigle zamykane zwykłe - to drucik z metalu zgięty i zawinięty odpowienio by można było go przełożyć przez ucho i zapiąć. Tutaj blokujące baranki nie są potrzebne. Zamknięty prawidłowo bigiel nie pozwoli wyśliznąć się kolczykowi z ucha.

bigiel zamknietyBigle zamykane angielskie
Często używane przez jubilerów złotników, stylowo pasują prawie do każdego rodzaju biżuterii - jednak ich minimalny wymiar (około 2cm) czasem kłóci się z małym i drobnym uchem mimo ich smukłości.

Bigle zamykane ozdobne zwane czasem kajdankami gdzie element wkładany w ucho zatrzaskiwany jest przez ozdobne zamknięcie. Dość wygodne w zakładaniu i noszeniu jednak czesto masywne.

Bigle krótkie - sztyfty - zwane czasem wkrętkami. Tego rodzaju elementy występują nieodzownie z barankami - inaczej wyślizgiwałyby się z uszu. Bardzo wygodny rodzaj zapięcia kolczyków z wieloma odmianami ozdobnymi - od szlachetnych kamieni po ozdoby minimalistyczne.

Do bigli otwartych i krótkich sztyftów używać można różnych zatyczek popularnie zwanych barankami. Osobiście spotkałem się z wieloma odmianami jednak podstawowych jest kilka.

Baranek silikonowy lub gumowy - w wersji przezroczystej jest bardzo popularny.

Baranek metalowy - wykonany z metalu, także szlachetnego gdzie element trzymający sztyft lub bigiel to koło z otworem i dwie skręcone przyciśnięte do siebie blaszki.

Baranki srebrne z silikonowym wkładem - to jedne z bardziej eleganckich rozwiązań stosowanych przy sztyftach. Wyglądem przypominają najczęściej wklęsłą beczułkę z otworem przelotowym, przez który przetyka się igłę sztyftu.

Klipsy

Jeśli nie masz uszu przygotowanych do noszenia kolczyków a chcesz podkreślać swoje wdzięki nosząc biżuterię to nic straconego - klips to dobry odpowiednik bigla.

Prawie każde wykonane przeze mnie kolczyki można zmienić na klipsy. Zmiana z bigla na klips jest u mnie bezpłatna przy wymianie na standardowy klips.
W sprzedaży są bardzo różne wersje klipsów i spotkałem się z takimi których wartość przekraczała wartość ozdoby przypinanej do klipsa.


Bransoletki na nadgarstek

Typowa damska bransoletka na rękę to przedział długości 18-19cm, męska od 20cm wzwyż. Rozmiary bransoletek dla dzieci 15-17cm. Podczas noszenia, bransoletka może się nieco rozciągnąć dlatego warto zwrócić uwagę czy posiada przedłużkę. Większość bransoletek wyposażam w przedłużkę-regulację (łańcuszek dzięki któremu można poluzować bransoletkę), której wymiar waha się w granicach od 3 do 5 centymetrów.

Należy zwrócić uwagę na obwód nadgarstka, który jest długością bransoletki. Niektórych bransoletek nie da się przedłużyć bo mają stałą długość - ich zapięcie jest integralną częścią całości bransoletki.bransoletka bez przedłużki regulacji


Naszyjniki

Nie ma tu sztywnych tabel dzięki którym można wyliczyć długość naszyjnika. Większość jubilerów trzyma się kilku podstawowych, typowych wymiarów. 1. Obroża - dokładnie przylegająca do szyi - jak opaska.  30cm
2. Kolia - tuż przy szyi ale lekko opadając na ramiona i piersi.  41cm

3. Naszyjnik krótki 46cm

4. Naszyjnik średni 51cm

5. Naszyjnik długi 61cm

6. Naszyjnik z wisiorem 76cm

7. Naszyjnik z pętlą 91cm

Biżuteria MARTINOtini to ozdoby robione na życzenie tak więc dopasowane do danej osoby. Powinniśmy czuć się dobrze w swojej skórze nosząc ją. Powinna poprawiać nasz humor oraz zwracać uwagę każdej osoby w otoczeniu.

Podając wymiar do wykonania naszyjnika uwzględnij też zapięcie (bez przedłużek) jeśli wzorujesz się na innym swoim naszyjniku. Przedłużka w postaci dodatkowego łańcuszka choćby niewiem z czego była wykonana nie jest pożądanym elementem przy naszyjnikach.


Pierścionki, obrączki, sygnety.

 Pierścień wykonany z koralików.W robionych przeze mnie pierścieniach i obrączkach najważniejszymi wymiarami jest obwód palca i wielkość ozdoby na dłoni.

Kolejnymi informacjami grubość obręczy i szerokość. Wszystkie wymiary podawane są w milimetrach.

P0085630Przy wyplataniu pierścieni spotkałem się z tzw. automatami - metalowymi bazami do pierścionków, które po rozgięciu można dopasować do grubości palca (na zdjęciu po prawej). Rozwiązanie takie jest minimalistyczne i nowoczesne - dość popularne choć moim zdaniem mało szykowne.

P0275483Preferowanym przeze mnie do robienia pierścieni materiałem są koraliki szklane, kryształowe i nić lub żyłka wysokiej jakości do wyplatania (zdjęcia po lewej). Wykonane z takich materiałów obrączki wyglądają bardzo efektownie i elegancko.

 

Smartlook