Wymiary i nazwy

Wymiary i nazwy - czyli jak i co zdejmować, żeby później wygodnie zakładać

Rzecz będzie o biglach, sztyftach, wkrętkach, zapięciach, szerokościach i długościach.

Rękodzielnik to wytwórca który nie poddaje się często nakładanym standardom. W moim przypadku to bardziej pewnik niż przypadek.

Kolczyki

Kolczyk-Bigiel

Mówiąc o kolczykach mamy często na myśli bigle a te są jedynie swego rodzaju zapięciem, wieszakiem czyli częścią kolczyka. Mamy do dyspozycji różne ich rodzaje.

bigiel otwartyBigiel otwarty

Najczęściej spotykane - bardzo popularne. Najprostrze, łatwe do założenia. Dobrze wyposażyć je w zatyczki/baranki silikonowe jeśli istnieje możliwość wyśliźnięcia się gdy są duże.

Bigle zamykane zwykłe - to drucik z metalu zgięty i zawinięty odpowienio by można było go przełożyć przez ucho i zapiąć. Tutaj blokujące baranki nie są potrzebne. Zamknięty prawidłowo bigiel nie pozwoli wyśliznąć się kolczykowi z ucha.

bigiel zamknietyBigle zamykane angielskie
Często używane przez jubilerów złotników, stylowo pasują prawie do każdego rodzaju biżuterii - jednak ich minimalny wymiar (około 2cm) czasem kłóci się z małym i drobnym uchem mimo ich smukłości.

Bigle zamykane ozdobne zwane czasem kajdankami gdzie element wkładany w ucho zatrzaskiwany jest przez ozdobne zamknięcie. Dość wygodne w zakładaniu i noszeniu jednak czesto masywne.

Bigle krótkie - sztyfty - zwane czasem wkrętkami. Tego rodzaju elementy występują nieodzownie z barankami - inaczej wyślizgiwałyby się z uszu. Bardzo wygodny rodzaj zapięcia kolczyków z wieloma odmianami ozdobnymi - od szlachetnych kamieni po ozdoby minimalistyczne.

Do bigli otwartych i krótkich sztyftów używać można różnych zatyczek popularnie zwanych barankami. Osobiście spotkałem się z wieloma odmianami jednak podstawowych jest kilka.

Baranek silikonowy lub gumowy - w wersji przezroczystej jest bardzo popularny.

Baranek metalowy - wykonany z metalu, także szlachetnego gdzie element trzymający sztyft lub bigiel to koło z otworem i dwie skręcone przyciśnięte do siebie blaszki.

Baranki srebrne z silikonowym wkładem - to jedne z bardziej eleganckich rozwiązań stosowanych przy sztyftach. Wyglądem przypominają najczęściej wklęsłą beczułkę z otworem przelotowym, przez który przetyka się igłę sztyftu.

Klipsy

Jeśli nie masz uszu przygotowanych do noszenia kolczyków a chcesz podkreślać swoje wdzięki nosząc biżuterię to nic straconego - klips to dobry odpowiednik bigla.

Prawie każde wykonane przeze mnie kolczyki można zmienić na klipsy. Zmiana z bigla na klips jest u mnie bezpłatna przy wymianie na standardowy klips.
W sprzedaży są bardzo różne wersje klipsów i spotkałem się z takimi których wartość przekraczała wartość ozdoby przypinanej do klipsa.

Bransoletki na nadgarstek

Typowa damska bransoletka na rękę to przedział długości 18-19cm, męska od 20cm wzwyż. Rozmiary bransoletek dla dzieci 15-17cm. Podczas noszenia, bransoletka może się nieco rozciągnąć dlatego warto zwrócić uwagę czy posiada przedłużkę. Większość bransoletek wyposażam w przedłużkę-regulację (łańcuszek dzięki któremu można poluzować bransoletkę), której wymiar waha się w granicach od 3 do 5 centymetrów.

Należy zwrócić uwagę na obwód nadgarstka, który jest długością bransoletki. Niektórych bransoletek nie da się przedłużyć bo mają stałą długość - ich zapięcie jest integralną częścią całości bransoletki.bransoletka bez przedłużki regulacji

Porada: Aby wygodnie założyć bransoletkę bez przedłużki użyj spinacza biurowego. Rozegnij go tak by był tylko zgięty z jednej strony - jak laska Świętego Mikołaja - tylko bez zakręcenia. Następnie zagięcie z przyczepioną bransoletką ułóż na wewnętrznej stronie nadgarstka tak byś mogła drugi rozgięty koniec spinacza przytrzymać palcami. W ten sposób jedną dłonią trzymasz stabilnie bransoletkę, a drugą wolną dłonią możesz dopiąć bransoletkę wygodnie trzymając karabińczyk czy federing. Teraz wystarczy wyjąć spinacz i błyszczeć :)

Naszyjniki

Nie ma tu sztywnych tabel dzięki którym można wyliczyć długość naszyjnika. Większość jubilerów trzyma się kilku podstawowych, typowych wymiarów. 1. Obroża - dokładnie przylegająca do szyi - jak opaska.  30cm
2. Kolia - tuż przy szyi ale lekko opadając na ramiona i piersi.  41cm

3. Naszyjnik krótki 46cm

4. Naszyjnik średni 51cm

5. Naszyjnik długi 61cm

6. Naszyjnik z wisiorem 76cm

7. Naszyjnik z pętlą 91cm

Biżuteria MARTINOtini to ozdoby robione na życzenie tak więc dopasowane do danej osoby. Powinniśmy czuć się dobrze w swojej skórze nosząc ją. Powinna poprawiać nasz humor oraz zwracać uwagę każdej osoby w otoczeniu.

Podając wymiar do wykonania naszyjnika uwzględnij też zapięcie (bez przedłużek) jeśli wzorujesz się na innym swoim naszyjniku. Przedłużka w postaci dodatkowego łańcuszka choćby niewiem z czego była wykonana nie jest pożądanym elementem przy naszyjnikach.

Pierścionki, obrączki, sygnety.

 Pierścień wykonany z koralików.W robionych przeze mnie pierścieniach i obrączkach najważniejszymi wymiarami jest obwód palca i wielkość ozdoby na dłoni.

Kolejnymi informacjami grubość obręczy i szerokość. Wszystkie wymiary podawane są w milimetrach.

P0085630Przy wyplataniu pierścieni spotkałem się z tzw. automatami - metalowymi bazami do pierścionków, które po rozgięciu można dopasować do grubości palca (na zdjęciu po prawej). Rozwiązanie takie jest minimalistyczne i nowoczesne - dość popularne choć moim zdaniem mało szykowne.

P0275483Preferowanym przeze mnie do robienia pierścieni materiałem są koraliki szklane, kryształowe i nić lub żyłka wysokiej jakości do wyplatania (zdjęcia po lewej). Wykonane z takich materiałów obrączki wyglądają bardzo efektownie i elegancko.

 

Udostępnij na: